החלק הראשון
 
החלק הראשון - פרק כ"ט
[האיגרת אל התלמיד]
פתיחה
פרק א'
פרק ב'
פרק ג'
פרק ד'
פרק ה'
פרק ו'
פרק ז'
פרק ח'
פרק ט'
פרק י'
פרק י"א
פרק י"ב
פרק י"ג
פרק י"ד
פרק ט"ו
פרק ט"ז
פרק י"ז
פרק י"ח
פרק י"ט
פרק כ'
פרק כ"א
פרק כ"ב
פרק כ"ג
פרק כ"ד
פרק כ"ה
פרק כ"ו
פרק כ"ז
פרק כ"ח
פרק כ"ט
פרק ל'
פרק ל"א
פרק ל"ב
פרק ל"ג
פרק ל"ד
פרק ל"ה
פרק ל"ו
פרק ל"ז
פרק ל"ח
פרק ל"ט
פרק מ'
פרק מ"א
פרק מ"ב
פרק מ"ג
פרק מ"ד
פרק מ"ה
פרק מ"ו
פרק מ"ז
פרק מ"ח
פרק מ"ט
פרק נ'
פרק נ"א
פרק נ"ב
פרק נ"ג
פרק נ"ד
פרק נ"ה
פרק נ"ו
פרק נ"ז
פרק נ"ח
פרק נ"ט
פרק ס'
פרק ס"א
פרק ס"ב
פרק ס"ג
פרק ס"ד
פרק ס"ה
פרק ס"ו
פרק ס"ז
פרק ס"ח
פרק ס"ט
פרק ע'
פרק ע"א
פרק ע"ב
פרק ע"ג
פרק ע"ד
פרק ע"ה
פרק ע"ו
עצב הוא שם משותף. הוא שם לכאב ולייסורים: בעצב תלדי בנים (בראשית ג', 16). והוא שם לכעס: ולא עצבו אביו מימיו (מלכים א', א', 6): לא הכעיס אותו; כי נעצב אל דוד (שמואל א', כ', 34): הוא כעס בעבורו. והוא שם למחלוקת ולמרי: מַרוּ וְעִצְּבוּ את רוח קָדשו (ישעיה ס"ג, 10); יעציבוהו בישימון (תהלים ע"ח, 40), אם דרך עֹצֵב בי (תהלים קל"ט, 24), כל היום דְּבָרַי יְעַצֵּבוּ (תהלים נ"ו, 6).
לפי המשמעות השנייה1 או השלישית2 נאמר: ויתעצב אל לבו (בראשית ו', 6). לפי המשמעות השנייה פירושו שהאל כעס עליהם בשל רוע מעשׂיהם. אשר לדברו: אל לבו, וכן דברו בפרשת נוח: ויאמר ה' אל לבו (בראשית ח', 21), שמע את משמעותו, והיא שעניין שעליו אומרים לגבי האדם שהוא אמר בלבו3 או אמר אל לבו4, הוא עניין שאין אדם מוציא בשפתיו ואינו אומרו לזולתו. כך על כל דבר שהאל רצה בו ולא אמרו אל נביא באותה שעה אשר בו נתבצעה אותה פעולה בהתאם לרצון, נאמר: ויאמר ה' אל לבו (בראשית ח', 21), מתוך דימוי לאותו עניין אצל בני-אדם, על דרך דברה תורה כלשון בני אדם5. זה ברור וגלוי. מכיוון שביחס למרי של דור המבול לא מתברר בתורה שנשלח נביא-שלוח אליהם באותו זמן ולא שנאסר עליהם דבר ולא שאוים עליהם שיישמדו, נאמר על אודותם שהאל כעס עליהם בלבו. וכן באשר לרצונו שלא יהיה מבול: הוא לא אמר אז אל נביא: "עבור והודע להם על כך". לכן נאמר: אל לבו (בראשית ח', 21).
ואִילו כאשר מפרשים ויתעצב אל לבו (שם, ו', 6) על-פי המשמעות השלישית, הסברו יהיה: "והאדם המרה את רצון האל לגביו"; שכן לב מציין גם את הרצון, כפי שנבהיר בדבר היות לב שם משותף6.

המרה לפורמט אינטרנט
Possible Worlds Ltd. "עולמות אפשריים בע"מ"

 

לדף ההוצאה לאור אוניברסיטת תל אביב